14 lug 2017

Published 11:41 by with 0 comment

Destinacionet me te sigurta dhe me te rrezikshme per te udhetuar.

Per çdo vit, Travel + Lesure prezanton nje liste me renditje te hoteleve, qyteteve, linjave te anijeve te udhetimit, ishujve e kategori te tjera te udhetimeve dhe zgjedh disa si “me te mirat ne bote”.Gjate ketij viti, ishulli Palawan i Filipine eshte zgjedhur si me i mire ne bote per 2017-en.Renditja eshte bazuar ne rezultatet e nje sondazhi me lexuesit, ku udhetaret vleresojne pervojat e tyre te udhetimit. Pas tij renditet Hilton head ne Karolinen e Jugut, Ishujt Galapagos, Santorini, Maui, Ischia, Hvar dhe Bali.

———————————————
Linja ajrore shqiptare do te nise fluturimet brenda ketij viti. Lajmi eshte konfirmuar nga gjigandi turk i aviacionit, “Turkish Airlines”, i cili eshte duke asistuar qeverine shqiptare ne themelimin e kompanise vendase, qe do te kryeje fluturime nga Rinasi drejt rajonit dhe vendeve te tjera te botes. Kryetari i bordit ekzekutiv te “Turkish Airlines” ka deklaruar para se projekti po ecen sipas parashikimit dhe shanset qe linja te rezultoje nje sukses tashme jane me te medha. Krijimi i nje kompanie ajrore shqiptare u njoftua nga kryeministri Edi Rama ne maj te ketij viti. Gjigandi turk u perfshi ne projekt per te asistuar qeverine shqiptare pas nje vendimi te perbashket mes Rames dhe presidentit turk Erdogan. Burime nga Kryeministria bejne te ditur se kompania do te jete private. Sipas tyre, fillimisht ajo do te filloje me operacione ne shkalle te vogel, por me kalimin e kohes numri i fluturimeve dhe destinacioneve do te zgjerohen.
———————————————-
Sipas raportit te ketij viti per konkurrueshmerin e Turizmit ne vende te ndryshme hartuar nga Keshilli Boteror i Udhetimeve dhe Turizmit sektori turistik eshte biznesi me I fuqishem ne rang global duke perbere 10 % te GDP boterore dhe pergjegjes per 1 ne 10 vende pune. Sipas raportit siguria eshte nje dner sfidat kryesore te ketij viti per industrine e turizmit. E ndersa Finlanda renditet si destinacioni me i sigurte ne bote ka nje liste te vendeve te rrezikshme per tu vizituar. Lista kryesohet nga Kolumbia qe ndiqet nga Jemeni, El Salvadori, Pakistani, Nigeria, Venezuela, Egjipti, Hondurrasi dhe Ukraina.
———————————————–
Shoping dhe pushime , jane filozofia e turisteve kineze. Shume prej vendeve te botes lakmojne keta turiste per shumen e parave qe ata shpenzojne ne destinacionet turistike qe vizitojne. Nje artikull i publikuar nga Tourexpi tregon se kinezet jane turistet me fitimprures ne bote. Gjithashtu ky artikull liston dhe destinacionet qe jane me te preferuara prej kinezeve dhe vizitoreve te tjere per te te bere shoping. Ato jane Parisi, Londra , Singapori, Milano, Roma, Mynihu, Frankfurti, Seuli, Vjena dhe Berlini.

http://radiotravel.al \ burimi
      edit

0 commenti:

Posta un commento