22 dic 2017

Published 16:14 by with 0 comment

Perse Te Vizitoni Amsterdamin - ja 6 Arsyet

Cfaredo qe ju do kerkonit nga nje qytet ju do ta gjenit ate ne AMSTERDAM
Ketu janë top 6 arsyet se perse ju duhet te vizitoni Amsterdamin.
 
1. Kanalet e bukur
Sigurisht unë e dija se Amsterdam ishte i famshëm për kanalet e tij, por unë nuk e kuptoja se ata janë kudo. Kjo mund të ju bëjë pak konfuz duke pare per rreth dhe cdo lloj gjeje do ju duket e njejte, Por ajo i jep qytetit një atmosferë të veçantë dhe të bukur, Ju sygjerojme te merrni me qera nje varke me pedale per te shijuar lumin qe pershkron qytetin, ose dhe nje cruise per 2 apo me shume veta qe mund ti gjeni lehte ne cdo coffy shop te qytetit.
2. Red Lights District
Kjo është një nga vendet më të famshme dhe më unike te Amsterdamit qe e vizitojne Turistet. Çfarëdolloj mendimi te keni per grate qe shiten ne dritare, kjo është diçka unike që ju nuk do ta shihni diku tjetër, Dhe keti vendi ja vlen tja hedhim nje shikim vjedhurazi , Vetëm mos harroni - fotografitë janë rreptësisht të ndaluara, dhe kamera tuaja do të konfiskohen në qoftë se ju nuk e mbani atë te fikur.
3- Coffy Shops
Neqoftese ju nuk e dini se per cfare jane te njohura CoffeShop e Amsterdamit , Atehere le tju japim nje informacion baze mbi to!
Duke qene se mariuana nuk eshte ilegale ne Hollande , Shume turiste e dynden ne Amsterdamin qe te Provojne nje cigare Hashash apo dy ne nje nga shume CoffeShopet qe ndodhen atje. Ato jane te shperndara pothujse gjithandej, Sidomos ne qender te qytetit dhe tek Red Lights District, dhe jane te mbushur gjithmone nga shume njerez te cilet rrin ulur Brenda/jashte duke shijuar nje cigare hashash nga te gjithe moshat e ndryshme apo vendeve.
4. Sheshi Dam
Ka disa shesheve kryesore në Amsterdam, të cilat janë të mbushura të gjitha me kafene, restorante dhe bare, por Dam është më i madhi dhe më I bukuri. Gjate nates, te gjithe restorantet dhe baret rreth kesaj zone jane te zene plot me njerez, dhe te tjere qe ulen jashte duke pare dhe eksploruar jeten e nates ne Amsterda. Duhet te vizitoni me patjeter dhe Rembrandtplein - ku ju lehtë mund të merrni nje një tavolinë jashtë për të ngrënë darkë ose te merrni një pije, dhe Museumplein, ku të gjithë muzetë më të mëdha te Amsterdamit jane.
5. Muzeumet
Ka shumë për të shikoni në anën kulturore gjithashtu. Muzeu Van Gogh ka rradhë të përhershme në frontin e tij, për të parë disa piktura të bukura nga artisti më i famshëm hollandez të të gjitha kohërave - edhe në qoftë se ai nuk ishte i njohur mirë fare në jetën e tij. Ne vizituam Rijksmuseum aty pranë, e cila ka disa piktura nga Van Gogh dhe artisti holandez si Rembrandt e shokë, si dhe shumë ekspozitave të tjera. Megjithatë sigurohuni që ju te keni mjaft kohë për të parë çdo gjë - se ajo eshte e madhe dhe i merr të paktën 3-4 orë për të shqyrtuar gjithçka. Ne ju rekomandojme Muzeu Shkencor te fëmijëve, dhe Muzeun e seksit gjithashtu tingëllon intrigues ...
6. Bicikleta, Bicikleta, Bicikleta!
Së fundi, gjëja tjetër per te cilen qyteti eshte I fashmeshm jane: Bicikletat. Gjëja e parë që të gjithë thone para se te shkosh në Amsterdam eshte qe ‘ Shiko per bicikleta ’ dhe ato sjane keq.
Atje duket absoulutisht se te gjithe kalojne dhe udhetojn gjithandej me bicikleta duke shetitur cdo gje shume lehte dhe pa makina dhe kjo tregon normalisht qe eshte nje qytet shume I paster dhe kualiteti I ajrit eshte shume I mire, eshte gjithashtu dhe shume e shendetshme te perdoresh bicikletat, Duke marre me qera nje biciklete eshte menyra ideale per te vizituar qytetin.
Edhe mbas nje nate ne nje pub apo coffyshop atje eshte normale qe per te ikur ne hotel apo diku tjeter te perdoret Bicikleta ;)…
      edit

0 commenti:

Posta un commento