27 nov 2017

Published 11:28 by with 0 comment

10 gjëra që duhet t’i bëni në Vjenë gjatë Krishtlindjes

1.    Bëni një foto në Belvedere
Shumë njerëz e humbasin, por është një must absolut. Ka një liqen përballë pallatit Belvedere. Në mbrëmje, kur qielli merr një blu muzgu, është një vend i bukur për të bërë një foto ikonike të pallatit, tregut të Krishtlindjes, dritat dhe pasqyrimin në ujë.

2.    Vizito një treg Krishtlindjesh
Kjo është arsyeja pse njerëzit e vizitojnë së pari. Me të drejtë: tregjet e Krishtlindjes në Vjenë mund të bëjnë të ndjeni se bota është një vend më i mirë sesa sugjerojnë lajmet. Është si të mbështillesh në një batanije të ngrohtë përpara një zjarri bubulak, me një filxhan me avull me diçka të ngrohtë dhe shoqërinë e miqve të mirë. Ka plot nga këto, por do të gjeni mënyrën më të mirë nëse ndiqni këtë këshillë. Kujdes: nëse jeni në dietë, mund të doni të qëndroni larg. Tregu tipik e ka bërë tundimin kulinar një formë arti.

3.    Pi Weihnachtsounsch
Një ide elegantë për atë filxhanin me avull me diçka të ngrohtë Weihnachtspunsch (ponç Krishtlindjeje): e mban larg të ftohtin në një mbrëmje dimri. Tregjet shërbejnë pijen e tyre në filxhanë koleksioni dhe secili treg ka dizajnin unik. 
 
4.    Shihni dritat në Graben and Kartner Strasse
Dritat e krishtlindjes në Vjenë shkëlqejnë pa verbuar, me mijëra kristale dhe shandanë gjigantë që sjellin një atmosferë ballosh perandorake në zonat më të mëdha këmbësore dhe në qendër. Bëni një shëtitje në mbrëmje duke nisur nga ndërtesa e Operas së Shtetit, duke lëvizur drejt Kärntner Straße dhe katedrales së Shën Stefanit e më pas përgjatë the Graben dhe Kohlmarkt për të përfunduar në pallatin Hofburg.
 
5.Bëj një udhëtim mbrëmje rreth unazës 
Dritat nuk mbarojnë aty: bulevardi i gjerë që rrethon qytetin e vjetër është i mbushur me parqe, hotele me pesë yje, dyqane luksozë dhe të paktën dy tregje Krishtlindjeje.
Të gjithë kanë vitrinat e tyre të Krishtlindjes në unazë, përdorni autobusët “hip dhe zbrit” apo merrni një tram me pamje rreth orës 5:30 pasdite për t’i parë.
 
6. Ecni përmes Rathauspark
 Një nga tregjet e Krishtlindjes në Unazë është i famshmi Christkindlmarkt në Rathausplatz (sheshi përballë bashkisë). Është zakonisht plot, por një park i vogël që e rrethon ia vjen qoftë edhe një shëtitje mbrëmjeje.  Ka qenë më mirë vite të shkuar kur pemët ishin plot me violina fluoreshente dhe kekë. Më 2016-ën e mbyllën traditën për më shumë ndriçim, por prapë ia vlen një shëtitje.
 
7. Vizito një stendë me gështenja të pjekur
Çdo treg ka një të tillë, Dhe në dimër i gjen në çdo qoshe rruge një Maronistand” që shet patate të pjekura dhe gështenja. Është një përvojë e ndarë në breza. Mund të imagjinoni fëmijët e mesjetës që fryjnë gishtërinjtë për t’i ftohur pasi kanë kapur një gështenjë të nxehtë. Mund të ndiqni hapat e tyre
 
8. Vizito skenat e lindjes së Krishtit në Kishën e Shën Pjetrit
Peterskirche (Kisha e Shën Pjetrit) është një gurgule e pasurisë dekorative baroke, ku zor se gjen një tullë që nuk është prekur nga dora e një artisti apo skulptori. Është shumë e bukur brenda dhe shumë më atmosferike gjatë festave, ku strehon një ekspozitë të skenave të Lindjes.
 
9. Dëgjoni një koncert me këngë të lindjes së Krishtit
Dhe për më shumë atmosferë të lindjes së Krishtit, ndiqni një recital kori apo një koncert. Sheshet më të mirë përfshijnë Stephansdom (Katedralja e Shën Stefanit) Peterskirche dhe Minoritenkirche (një kishë italiane).
 
10. Shijoni një salsiçe
Mund të hani një salsiçe në një nga stendat e shumta të salsiçeve në Vjenë çdo kohë të vitit. Por shijojnë më shumë në dimër. Kur i ftohti i natës kërcënon dhe jeni të lodhur nga të parët, pushoni për një salsiçe dhe furnizohuni me një shkop të shijshëm kolesteroli Käsekrainer ose Bratwurst.
      edit

0 commenti:

Posta un commento