11 giu 2017

Published 23:35 by with 0 comment

Top 5 destinacionet perfekte përsa i përket ushqimit për muajin e mjaltit

Lonely Planet ka lëshuar udhëzuesin e saj për destinacionet e fundit të muajve të mjaltit. Më poshtë do të gjeni të gjitha destinacionet perfekte që ju jeni duke kërkuar:
  • Vietnam
Vendet e trashëgimisë së lashtë, shtyllat karstike të tjera të Halong Bay dhe ishujt me rërë të bardhë e kanë bërë Vietnam një destinacion gjithnjë e më popullor muajin e mjaltit, por në qoftë se vizitorët vijnë në shtëpi duke u tronditur për një gjë, zakonisht është ushqimi. Gërmoni në kulturën e ushqimit rrugor në Hanoi historik dhe merrni një klasë gatim për të zbuluar specialitete rajonale në Hoi An të Listës së trashëgimisë.

  • Australia Jugore
Tokat jugore të Australisë janë një kalë i errët kur bëhet fjalë për përvojat gustative. Restorantet e klasit botëror në Melburn dhe Sidnej luajnë një hapje kuzhinare, vendasit shijojnë meloditë legjendare, dhe kuzhinierët nga Perth në Adelaide dhe Tasmania përputhen me prodhimet lokale të lartë, siç janë djathrat artizanale, me verëra yjore të bëra në pragjet e tyre.
  • San Sebastian, Spanjë
Në qytetin verior Baske të San Sebastianit, ushqimi është ngritur në një formë arti. Shëtitjet nëpër rrugët me kalldrëm të qytetit, zhytja në bare për pintxos (tapas baskë) dhe verë lokale ose musht, është fleta e përkryer për ditët e lëngta të kaluara në plazhet e qytetit. Shtoni vendet mbresëlënëse të zonës së restoranteve të stilit Michelin dhe ju jeni në qiellin e kuzhinës së mjaltit.
  • Japoni
Kultura sushi dhe sashimi e Japonisë është po aq e hollë sa është e pabesueshme, por gjerësia dhe cilësia e kuzhinës shkojnë shumë larg peshkut të papërpunuar (kuzhina e Japonisë i është dhënë statusi i Trashëgimisë Botërore). Tokio ka më shumë restorante me yll të Michelin-it sesa Paris, dhe kultura mahnitëse e ushqimit të vendit është e dukshme.
  • Emilia-Romagna, Itali
Në një vend që jeton dhe merr frymë ushqimi, është pothuajse sakrilegj të marr vetëm një pikëpamje gustative. Është e lehtë të eksplorosh gastronominë spektakolare të këtij rajoni në restorante, klasa gatimi dhe në burim me prodhuesit vendorë.

Burimi i lajmit: https://www.lifestyle.com
      edit

0 commenti:

Posta un commento